Smoke propagation preventing systems
Systemy zapobiegajace zadymieniu (nazywane w niektórych dokumentach systemami różnicowania ciśnień – ang.:pressure differential systems) będące jednym z
rozwiązań wentylacji pożarowej, zapewniają wytworzenie różnicy ciśnień pomiędzy przestrzenią objętą pożarem i sąsiadującą przestrzenią chronioną, uniemożliwiające przedostanie się dymu do przestrzeni chronionej.
Są one stosowane są we wszelkiego typu obiektach, w których istnieje możliwość wydzielenia przestrzeni zadymionej i bezpośredniego usuwania powstającego w niej dymu, przy jednoczesnej ochronie wybranych przestrzeni chronionych przed zadymieniem dzięki wytworzeniu nadciśnienia w tych przestrzeniach w stosunku do strefy zadymionej. Polega to na wytworzeniu nadciśnienia w przestrzeniach chronionych (klatkach schodowych, szybach windowych i przedsionkach przeciwpożarowych, a niekiedy na kondygnacjach przylegających do kondygnacji objętej pożarem), dzięki zapewnieniu odpowiedniego nawiewu powietrza, co uniemożliwia to przenikanie dymu do przestrzeni chronionych (kryterium różnicy ciśnień). W czasie otwarcia drzwi i innych otworów łączących przestrzeń objętą pożarem i przestrzenie chronione, jest jednocześnie zapewniony przepływ powietrza z prędkością uniemożliwiającą napływ dymu do przestrzeni chronionych (kryterium przepływu powietrza). Rozwiązanie to jest szczególnie powszechnie stosowane do ochrony pionowych dróg ewakuacyjnych w budynkach wielokondygnacyjnych.
Gdzie:
- Klatka schodowa
- Przedsionek przeciwpożarowy
- Korytarz ewakuacyjny
- Drzwi w pozycji zamkniętej
- Wyciąg powietrza
- Drzwi w pozycji otwartej
- Przepływ przez drzwi